Co je menstruace?

Menstruace je první částí menstruačního cyklu. Týká se žen, respektive ženské pohlavní soustavy. Název „menstruace“ je odvozen z latinského slova mensis, které znamená měsíc, protože se cyklus opakuje každý měsíc.

Jsou to procesy, které dohromady umožňují rozmnožování, tedy otěhotnění. Tento cyklus je velice důležité pochopit také proto, že jeho průběh ukazuje, zda je dívka nebo žena zdravá.

Kdy probíhá?

Jeden cyklus trvá průměrně 28 dní, ale je normální i když je o pár dní kratší nebo delší. Menstruace jako taková potom trvá okolo 4 dnů.

První menstruace přichází mezi 11.–15. rokem, nejčastěji ale začínají dívky menstruovat mezi 12 a 13. Nemají ji ale celý život. Ukončení menstruace a s ní i celého cyklu přichází s menopauzou, a to okolo 50. roku života. Během života je také přerušena během těhotenství a následného kojení.

Graf 1: Cyklus v kruhu

Jak probíhá?

Menstruační cyklus spojuje 2 cykly – děložní a ovulační. Jmenují se podle toho, kde se v pohlavní soustavě odehrávají (tedy děložní v děloze a ovulační ve vaječnících). Tyto 2 cykly se dělí ještě následovně:

Pavouk

Obrázek1: Nákres celé ženské pohlavní soustavy

Jednotlivé fáze

„Krvácení“, odplavení neoplodněného vajíčka

Menstruační fáze

Menstruační fáze probíhá 1.–4. den a začíná krvácením z děložního čípku do pochvy a následně ven z těla (poševním vchodem). Menstruační krev z dělohy odplavuje její sliznici , která byla připravená na oplodněné vajíčko a neoplodněné vajíčko.

Proběhnutí této fáze signalizuje, že vajíčko nebylo oplodněné a uchycené v děložní sliznici, a tím pádem nedošlo v minulém měsíci k otěhotnění. Existují ale výjimky. Tato fáze není pro ženu moc příjemná, obvykle jde ruku v ruce s bolestmi v podbřišku nebo bolestí zad a dalšími nepříjemnostmi (viz Menstruace a zdraví).

Obrázek2: Děloha – zaplněná „krví“, která teče ven do vývodu pochvy. Růst vajíčka ve folikulu

Obnovení děložní sliznice + Ovulace, možné otěhotnění

Proliferační fáze

Proliferační fáze formálně začíná 5. den, žena ale stále ještě může krvácet (zbytky menstruační krve se ještě vylučují). Během této fáze probíhá regenerace děložní sliznice a až do 14. dne tak narůstá slizniční vazivo. Za tuto fázi je zodpovědný právě hormon estrogen. Ten totiž způsobuje dělení neboli proliferaci (proto jméno fáze) buněk děložní sliznice.

Zároveň probíhá folikulární fáze ovulačního cyklu. Vajíčko se už od 1. dne (tedy od začátku menstruace) vyvíjí ve vaječníku ve svém obalu neboli folikulu (proto jméno fáze). Kolem 14. dne, takže ve stejný čas jako ukončení proliferační fáze, dojde k ovulaci. Při ovulaci praskne folikul (obal), a vajíčko tak opustí vaječník. V tento den může být vajíčko oplozené (to by pravděpodobně vedlo k otěhotnění). Je to asi nejpodstatnější událost ovulačního cyklu, a proto se po ní cyklus jmenuje. Ovulací je také ukončena folikulární fáze.

Obrázek3: Děloha – „vyztužená“ stěna dělohy, narůstání. Ovulace, větší vajíčko. Close-up na stěnu.

Příprava dělohy na (oplodněné) vajíčko

Sekreční fáze

Sekreční fáze probíhá 15.–28. den. Děložní sliznice při ní dál roste, zvětšuje se, prokrvuje se a vzniká v ní „hlenovitý sekret “ (proto jméno fáze). Připravuje se tak na příchod oplodněného vajíčka, aby se tam mohlo správně uchytit.

Snižuje se hladina estrogenu, a naopak se zvyšuje množství produkovaného hormonu progesteron. Za to může druhá luteální fáze ovulačního cyklu. Během ní se ve vaječníku proměňuje prasklý prázdný folikul v útvar, který se jmenuje žluté tělísko. Právě žluté tělísko produkuje hormon progesteron, který zaviní to, že se v děloze tvoří hlenovitý sekret .

Obrázek4: Děloha – tlustá děloha. Žlutá skvrna ve vaječníku. Cesta vajíčka vaječníkem.

Příprava na nový cyklus

Ischemická fáze

Když nedojde k oplození vajíčka během ovulace, nemůže se uchytit v připravené děložní sliznici. V tom případě začíná ischemická fáze. Probíhá pouze během 28. dne, trvá nejkratší dobu. Někdy se jí také říká „premenstruační fáze“ (pre = před). Sliznice se v této fázi připravuje na vyloučení, protože už tento měsíc nebude potřebná. Hladina obou hlavních hormonů klesá. Kvůli tomu dochází k tzv. ischemii (proto jméno fáze), to znamená zastavení přítoku krve do nějakého orgánu nebo oblasti. Když se děložní sliznice neprokrvuje, dojde k rozpadu buněk a začne se trhat. To způsobí i to, že popraskají stěny cév okolo a do dělohy dostávají výrony krve.

Obrázek5: Menší obrázek. Close-up na děložní sliznici.

Hormony

Jednotlivé fáze menstruačního cyklu závisí na produkci hormonů. Jsou klíčové pro přecházení z jedné na druhou. Díky hormonům je obecně umožněná komunikace mezi různými soustavami a částmi lidského těla. Nejčastěji se spojují s nervovou soustavou a je tomu tak i v případě menstruačního cyklu. Dva hlavní hormony se jmenují estrogen a progesteron. Oba jsou výhradně ženské hormony a ovlivňují během každého měsíčního cyklu náladu dané ženy. Každý organismus je jiný a na každou ženu tyto hormony působí jinak silně (viz Menstruace a zdraví).

Graf 2: Klasický graf hormonů

ČIHÁK, Radomír. Anatomie. Třetí, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-4788-0.

KOČÁREK, Eduard. Biologie člověka. Praha: Scientia, 2010. Biologie pro gymnázia. ISBN 978-80-86960-47-0.